Karanfiller, Endonezya’da yetişir, yeşil karanfil ağacının açılmamış kokulu pembe çiçek tomurcuklarıdır. Onlar dünyanın en popüler baharatlarından biridir.
Ülkemizde ve Avrupa ülkelerinde, turşu ve reçel yapımında, çayda, tatlılarda kullanılan Karanfil Baharatınının tıbbi özellikleri ile iyi bilinmektedir.

Biz Flexdia ekibi günde 2 Karanfil yemenin sizlerin sağlığınıza etkisini araştırdık.

1 | Bağışıklık Sistemini Güçlendirir.

Karanfiller, bağışıklık desteği için yiyebileceğimiz en iyi yiyeceklerden biridir, çünkü vücuttaki beyaz kan hücrelerinin miktarını arttırırlar  , bu da enfeksiyonlarla savaşmamıza yardımcı olur. Ve hepsi de içerdikleri C vitamini sayesinde .

2 | Sindirimi Arttırırlar

Karanfil, sindirim sorunları için bir çare olarak kullanılabilir, çünkü sindirim enzimlerinin salgılanmasını arttırırlar . Ayrıca mide bulantısını azaltırlar. Karanfillerin, sindirim sağlığını destekleyen ve kabızlığın önlenmesine yardımcı olan liflerle dolu olduğundan bahsetmiyorum . Sindirim sorunlarını karanfille tedavi etmenin en iyi yolu, onları toz halinde ya da bal kavrulmuş olarak tüketmektir.

3 | Diş Ağrılarını Giderebilirler

Bu baharat aynı zamanda lokal anestezik özelliklere sahiptir . Diş ağrınız varsa, rahatsızlığı gidermek için rahatsız edici dişin üzerine bir diş yerleştirin.

4 |  Sağlıklı Bir Karaciğere Katkıda Bulunurlar.

Karaciğer vücudumuzu detoksifiye etmekten ve aldığımız ilaçları metabolize etmekten sorumludur. Karanfil yağında bulunan öjenol karaciğer fonksiyonlarını iyileştirir .

5 | Vücuttaki Ağrı Ve İltihabı Azaltmaya Yardımcı Olurlar

Eugenol ayrıca karanfile analjezik ve antienflamatuar özelliklerini verir. Bundan faydalanmanın bir yolu, bu baharatı baş ağrısı ilacı olarak kullanmaktır. Bunu 2 yoldan biriyle yapabilirsiniz: tüketmek veya topikal olarak kullanmak. Onları tüketmeyi tercih ederseniz, karanfil tozunu ve kaya tuzunu bir bardak sütle karıştırıp baş ağrınızı gidermek için içebilirsiniz. Topikal olarak kullanmak istiyorsanız, karanfilleri hindistancevizi yağıyla ıslatabilir ve rahatlamak için tapınaklarınıza masaj yapabilirsiniz.

6 | Kemikleriniz Ve Eklemleriniz İçin İyidirler

Karanfiller, kemiği ve eklem sağlığını destekleyen flavonoidler, manganez ve öjenol gibi bazı elementler içerir. Bu maddeler kemik yoğunluğunu arttırır , kemik dokusu oluşumuna katılırlar ve sağlıklı mineralleri kemiklerimize taşırlar.

7. Antibakteriyel Özelliklere Sahiptirler

Buenos Aires Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma , E. coli ve stafilokok gibi bazı ciddi bakterilere karşı teste karanfil koymuştur  . Araştırma karanfil yağının bu bakterileri yok etmede etkili olduğunu gösterdi  . Çay ağacı yağı, karanfil ve fesleğen ile yapılan bitkisel bir gargara tarifi bile var. Belçika’daki KU Leuven Üniversitesi’ndeki Periodonti Bölümü’ne göre , bu doğal gargara diş eti sağlığını iyileştirebilir ve sadece 21 gün kullandıktan sonra ağızdaki bakteri ve plak miktarını azaltabilir.
1

8. Antioksidanlarla Doludur

Karanfil, bir numaralı ve en güçlü diyet polifenol kaynağıdır  . Polifenoller bitki yediğimizde emdiğimiz mikro besinlerdir. Vücudumuz için büyük yararları var: kolesterolü ve kan basıncını düşürür , arterlerin işlevini ve esnekliğini arttırır ve ömrünü uzatır .

9 | Kan Şekeri Düzenlenmesine Yardımcı Olabilirler

Karanfil diyabet gibi kan şekeri sorunları olan insanlar için mükemmeldir, çünkü vücutta insülin gibi davranırlar . Kanınızdaki fazla şekeri hücrelerinize vermenize, dengeyi yeniden sağlamanıza ve kan şekerinizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olur.

10 | Kanın Pıhtılaşmasını Yavaşlatır

Karanfilde bulunan öjenolün kanın pıhtılaşmasını yavaşlattığı bilinmekte. Bunun, kan sulandırıcı ilaçlarla kötü reaksiyona girebileceğini unutmayın. Diyetinize daha fazla karanfil koymaya başlamadan önce doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

| Öncelikle doktorunuza danışın öyle tüketin!

| Via; https://brightside.me/inspiration-health/what-happens-to-your-body-if-you-start-eating-2-cloves-a-day-719360/