Yapıldıkları dönemlerde kan, acı, sevinç, üzüntüler yaşayan bu ünlü Roma Dönemi eserlerinin ilk yapıldığı zaman ile günümüzü ufak metinler ile karşılaştıracağız.

1 | Kolezyum

Colosseum

Bu Kolezyum 2000 yıllık olmasına rağmen hala nefes kesici bir manzara olarak duruyor. Zamanında 50.000 – 80.000 kişilik seyirci kapasitesine sahip olan Kolezyum’da Gladyatör Savaşları, Alay Denizi Savaşları, Hayvan Avları, İnfazlar ve Ünlü Savaşların yeniden canlandırılması gibi hoş olmayan olaylar yaşandı. Günümüzde Kolezyum, zaman içinde depremler ve taş soyguncularından zarar görmesine rağmen, Roma’nın en popüler turistik yerlerinden biridir

2| Santi Cosma Pazarı

The Basilica Of Santi Cosma E Damiano

Bu Bazilika (Türkçe karşılığı pazar yeridir.) 309 yılında İmparatorun ölen oğlu için yaptırdığı yerlerden birisdir. Yapılan birçok restorasyon çalışmaları ile günümüze ulaşmıştır.

3| Costor Tapınağı

Castor ve Pollux Tapınağı ve Sezar Tapınağı

M.Ö. 495 yılında Regillus Gölü Savaşının zaferini anmak için inşa edilen Tapınak aslında Roma Senatosu’nun toplanma yeri olarak kullanıldı. Bugün, yalnızca tapınağın parçaları kalmıştır, hepsinden daha belirgin olanı üç sütundur.

4 | Roma Forumu

Roman Forum

Roma şehrinin kalbinde yer alan Roma Forumu, birçok önemli antik hükümet binasının kalıntıları ile çevrili, dikdörtgen bir plazadır. Kamuya açık konuşmalar, gladyatör savaşları ve ticaretin döndüğü bir yerdi zamanında.  Bugünlerde, Forum, antik Roma’nın sahip olduğu en önemli turistik mekanlarındandır.

5 |Domitian Stadyumu 

Domitian Stadyumu (Piazza Navona)

M.S. 80 yılında İmparatorun halkında hediye ettiği Stadyum daha çok atletik müsabakalarda kullanıldı. Şiddetli bir yangına maruz kalınca, Gladyatör Savaşları için kullanılmaya başlandı. En sonunda İmparatorun gücü azalınca fakirleri barındırmak için kullanılmıştır.

6 | Maximus Sirki

Maksimus Sirki

Bu eserde, zamanında araba yarışları ve toplu eğlenceler yapılıyordu. Antik Romanın en büyük stadyumu olan Maximus’un 150.000 kişilik kapasitesi vardı. Günümüzde ise halka açık bir park.

7 | Satürn Tapınağı

Satürn Tapınağı

M.Ö. 497 yılında sözde Tanrı Satürn’e adanan Tapınak yangın dahil felaketlere maruz kalınca yıkılmış günümüze sadece bu kısımı ulaşmıştır.

8 | Venüs Ve Roma Tapınağı

Temple Of Venus And Roma

Bir zamanlar Antik Roma’daki en büyük tapınak olduğuna inanılan Venüs ve Roma Tapınağı, Kolezyum’un hemen yanında, M.S. 135 yılında inşa edildi. Günümüzde birkaç sütunu ayakta duran tapınağın M.S 9 yılında ne tuhaftır ki bir deprem ile yerle bir olduğu düşünülüyor.

10 | Hadrianus Anıt Mezarı

Mausoleum Of Hadrian (Castel Sant'angelo)

Yapı, İmparator Hadrian tarafından kendisi ve ailesi için dinlenme yeri olarak yapıldı. Hadrian’ın ölünce yakılarak külleri 138’de butaya yerleştirilmiş ve diğer imparatorlara küllerini bırakma geleneği doğmuştur. Daha sonra papalar tarafından kale olarak kullanılan Anıt Mezar, şuanda bir Müzedir.

Umarım beğenmişsinizdir.

Kaynak;https://www.boredpanda.com/before-after-roman-buildings-structures/