Herkes Yavru Köpekleri sever, bilimsel olarak da Yavru Köpeklerin İnsanların üzerinde hoş etkileri vardır. Peki ya bu minik doslarımızın bildiklerimizden daha fazlası varsa?

1.Yavruların İkizleri Olabilir

Bilim İnsanları ikiz köpek yavrularının ne kadar yaygın olduğunu bilmiyorlar çünkü yakın bir zamana kadar varlıklarını ispatlıyamıyorlardı! İlk ikiz köpek yavrularının onaylanması Afrikalı bir veterinerin yeni doğan 7 yavrunun 2 tanesinin ikiz olduğu anlayınca gerçekleşmiş.

2.Dalmaçyalı Yavruları Lekesiz Doğar

En bilinen köpek türlerinden olan Dalmaçyalılar’ın yavruları beyaz lekesiz olarak doğarlar 4. haftadan sonra beneklere sahip olmaya başlarlar.

3.Yavrularda Esneme Bulaşıcıdır

Esnemenin insanlar arasında bulaşıcı olduğunu biliyoruz. Esneme; babunları, şempazeleri hatta köpekleri bile etkileyebilir, fakat bu durumun oluşması için belli bir yaşa gelmeleri gerekir.İsviçreli Araştırmacılar 4-14 aylık 35 köpeğin karşısına geçip esnediler 7 aylıktan küçük olanlar tepki vermese de daha büyük olanlar buna karşılık olarak esnediler!

4.Bazı Yavrular Yeşil Doğarlar!

Bazen açık renkteki bir köpek yavrusu yeşil renkte doğabilir. İngiltere’de doğan yeşil renkte bir Golden’ın rengi kalıcı olmadı, 4. haftadan sonra rengi yavaş yavaş kayboldu.

5.Yavrular Doğduklarına Kör ve Sağırdır

Yavrular dünyaya geldikleri ilk günde kör ve sağırdırlar, peki neden? Aslında bu bir evrimsel değişimin parçası yani şöyle köpeklerin gebelikleri çok kısa sürdüğü için (2 ay) yavruların anne karnında gelişimleri tam sağlanamaz bunun için bazı özellileri doğumdan sonra aktif hale gelir.

6.Yavrular Sizi Gözleri İle Nasıl İdare Edeceğini Bilir

Bazı yavruların bakışlarının bizleri etklilemesi aslında onların ufak bir hilesidir. Maksatları ise bizim dikkatimizi çekmek! Yani köpekler kaşlarını kaldırarak insanların dikkatini çekebileceklerini öğenmişlerdir! Araştırmalar gösteriyor ki barınakda yaşayan köpekler arasında gözlerini etkili bir şekilde kullanan köpekler daha kolay sahiplendikleri gözlemlenmiştir.

Kaynak: http://mentalfloss.com/article/536413/facts-about-puppies