Araştırmalar bize gösteriyor ki; insan en gelişmiş gözlere sahip canlılardan birisidir. Elbette, gece yarısı gözlerimizi şahinlerin gözleriyle kıyaslayamayız, ancak odaklanmamız o kadar iyi ki, bize bir blok ötede bakan birini gördüğümüzde, bu kişinin gözümüze mi yoksa burnumuza baktığımızı tespit edebiliriz.

ABD’de yapılan bir araştırma bizleri oldukça etkiledi, araştırmaya göre; keskin gözlerimizi uzun süre birbirlerine yoğunlaştırdığımızda, gözlerimizin bizi gerçeklikle bağlantımız kesilebilecek şekilde kandırabilir.

Flexdia olarak bizleri de oldukça etkileyen bu araştırmayı sizlerle paylaşmaya karar verdik.

10 Dakika Boyunca Birinin Gözüne Baktığımızda Ne Olur

İtalyan psikolog Giovanni Caputo 2 kişinin uzun süre birbirin gözlerine bakmalarının onların beyninde ne tür etkiler bırakacağını merak etti.

10 Dakika Boyunca Birinin Gözüne Baktığımızda Ne Olur

Psikolog ve ekibi 40 yetişkin kişiyi işe alarak onları 2 gruba böldü bu esnada odanın atmosferi loş ışıktı. Birinci 20 kişilik grubun 10 dakika boyunca boş bir duvara bakmalarını istedi. Diğer 20 kişilik grubu ise ikiye bölerek eşleştirerek duygusal olmayan bir şekilde birbirlerinin gözünün içine bakmasını istedi. Bu esnada deneklerin hiçbirine araştırmacıların neyin peşinde olduğu söylenmedi.

Deneyden sonra Piskolog katılımcıların yaşadıklarını bildirmeleri için bir anket doldurmalarını istedi. Doldurulan anketler şaşırtıcıydı çünkü;
uzun süre boyunca birbirlerinin gözlerine bakan kişilerin, vücutlarında organlarında kopma hissi, gerçeklikle kopukluk hissi, ses ve renk algısındaki değişiklikler ve zamanın sürüklenmesi gibi ayrışma semptomları yaşadıkları ortaya çıktı.

Daha da ilginç olanı ne biliyor musunuz? Katılımcılar halüsinasyon görmüştü! Deneye katılan 20 kişiden 18’i 10 dakikalık deneyde, kimileri karşısındaki kişinin yüzünün kaydığını kimileri ise karşısındakinin yüzünün canavar veya hayvan yüzünde görmüştü! Bazıları karşısında arkadaşını bazıları aile üyelerini kimileri ise kendisini görmüştü!

10 Dakika Boyunca Birinin Gözüne Baktığımızda Ne Olur

Beynimiz bizimle ne tür bir oyun oynuyor, yoksa bizimle oyun oynayan gerçekten beynimiz mi? Piskolog halüsinasyonların neden olduğu konusunda kesin bir cevabı bulamamakla birlikte, bunun muhtemelen duyusal mahrumiyet, diğer duyularımızı kullanmadaki duraksama nedeniyle olduğunu öne sürüyor.

10 Dakika Boyunca Birinin Gözüne Baktığımızda Ne Olur

Bilim bunun neden olduğu sorusunu ararken, bunu okuduktan ve size neler olabileceğini bildikten sonra aynı şeyi deneyecek misiniz?